Hynek Šnajdr / 4. 5. 2008
Archeologické nálezy z různých období historie lidstva jsou nezbytnou pamětí minulosti. Ukazují, jak tehdy lidé žili, jak se oblékali, jaké předměty používali, jaké měli kulturní zvyky, čím se zabývali a podobně.
Také náchodský okres je lokalitou s významnými archeologickými nálezy, které mapují osídlení této oblasti. Jedním z významných nálezů se může pochlubit Městské muzeum v Novém Městě nad Metují. Před několika lety totiž do muzea zavítal jeden z místních občanů, který našel při těžbě hlíny ve zrušené cihelně v Krčíně podivný předmět vypadající jako kost.
Další zajímavé nálezy byly učiněny pracovníky Regionálního muzea v Náchodě. V Polici nad Metují byl například nalezen kamenný vrtaný mlat a další podobné objevy byly zaznamenány také v údolí řeky Metuje a Stěnavy. „Tyto nálezy ukazují, že i v období v polovině šestého tisíciletí před našim letopočtem se zde lidé poměrně často pohybovali a patrně využívali zdejší průsmyky, kterými procházela stezka spojující Českou kotlinu s úrodnými nížinami Dolního Slezska. Nemusel to být však nutně jediný důvod jejich návštěv. Nález sekeromlatu u pramene Svídnické Bystřice a další podobné nálezy v místech s výraznými či dokonce léčivými prameny ukazují i na možné uctívání posvátných pramenů,“ uvedl ve zprávě muzea archeolog Jan Tůma.
Samostatnou kapitolou v nalézání minulosti jsou bojiště prusko-rakouské války z roku 1866. Například při výstavbě silničního obchvatu České Skalice byly po odhrnutí zeminy nalezeny vojenské předměty, nábojnice, knoflíky, různé přezky a podobně. Přestože byli padlí vojáci z bojiště odváženi, tak při ústupu občas nechali mrtvé na místě. Takových nálezů bylo v okolí České Skalice zaznamenáno v minulosti více a není vyloučeno, že další předměty ještě zem skrývá.
Nejbohatší na aercheologické nálezy je v okrese Jaroměřsko. Nehluboko pod povrchem země zde zůstala zachována svědectví o životě pravěkých lidí. Nalezené kulovité a miskovité nádoby z hlíny jsou zdobeny rytými liniemi, otisky prstů, nehtů a plastickými pásky. Kamenné nástroje byly kupříkladu objeveny u Čáslavek a Zaloňova na Jaroměřsku. Nejstarší nálezy slovanské keramiky v náchodském okrese pocházejí z osmého až jedenáctého století z Čáslavek, Hustířan a Jaroměře. Je zřejmé, že i budoucnost bude na archeologické nálezy bohatá.